Okçu

Stronghold Kingdoms Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Unitbox archers.jpgArcher.png
Birim Tipi
Army.png Taarruz ve Savunma
Gereken Mertebe
Rank06.png Köylü (6)
Gereken Araştırma
• 1. Seviye - Askeri
• 3. Seviye - Komuta
• 1. Seviye - Uzun Yay
Altın Maliyeti
Icon gold.PNG Her biri 20.
Gerekli Kaynaklar
Icon peasant.PNGIcon bows.PNG
Birim Alanı
People unitspace icon 03.png 1

Okçular , uzaktan atış yapabilen birliklerdir ve uzak bir mesafeden düşman birliklerini öldürerek yakın muharebedeki birimleri desteklemek için kullanılabilirler. Ancak göğüs göğüse muharebede çok kullanışlı değildirler.

Okçuları Kullanma

Okçular olmazsa olmaz savunma birlikleridir; taarruz ederken ise yakın muharebe (göğüs göğüse) eden birliklerin gerisinde özellikle etkili olurlar.

Okçulara erişim kazanabilmek için en az 6. Mertebe (Köylü) olmalı ve gerekli araştırma kademelerini tamamlamalısınız (lütfen sağdaki bölüme bakın).

Kaynaklar

Köylüleri okçulara çevirebilmek için yay gereklidir; yaylar ok atölyesinde üretilir ve silah deposunda saklanır. Her bir okçu bir yay ve 20 altına mal olur.

Araştırma

Okçulara erişebilmek ve taarruz ve savunma esnasında daha fazla hayatta kalmalarını sağlayabilen sağlık puanlarını yükseltmek için Uzun Yay araştırması yapılmalıdır.

İPUCU: Uzun Yay araştırmasını sonuna kadar yapmak, kalenizde güçlü bir savunma öğesini haiz olmanıza ek olarak diğer oyunculara ve AI'ye saldırırken daha dayanıklı okçulara sahip olmanızı sağlayacağından size fayda sağlayacaktır.

Kartlar

Birliklerinizin kabiliyetlerinde veya kalenizdeki birlik sayısında anlık bir artış sağlamak için belirli kartlar oynanabilir. Bu kartların bazıları anında oynanıp kart paketleriniz arasından silinirken, bir kısmı ise belirli bir süre boyunca oyunda etkili olur. Daha fazla bilgi için lütfen kartları ayrıca inceleyin.

İPUCU: Size anında daha fazla birlik veya köylü veren kartları kullanmadan önce lütfen yeterli birim alana sahip olduğunuzdan emin olun. Bu kartlar izin verilen maksimum ordu boyutunuzu arttırmaz.

Kartın Adı Açıklama
Paralı Askerler Küçük veya orta büyüklükte bir okçu grubu sağlar
Temel disiplin Birliklerin harita üzerinde daha hızlı hareket etmesini sağlar
Temel Lojistik Gönderilen bir sonraki ordu daha hızlı hareket eder. Bu kart, bir ordu gönderilmeden önce oynanmalıdır.
Temel alım Birlik alım maliyeti düşer
Köylüler Seçtiğiniz bir köye yeni köylüler gelir. Bu köylüler yeterli altın ve yaya sahip olmanız halinde okçuya çevrilebilir.