Keşişler

Stronghold Kingdoms Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Unitbox monk.jpgUnit monk.png
Birim Tipi
Monk.png Durum Değiştirici
Gereken Mertebe
Rank08.pngÖzgür (8)
Gereken Araştırma
• 2. Seviye - Sanat
• 5. Seviye - Teoloji
• 1. Seviye - Kutsanma
Altın Maliyeti
Icon gold.PNGHer biri 150 (alım sayısı arttığında düşer)
Gerekli Kaynaklar
Icon peasant.PNGHer birim 1 köylü
Birim Alanı
People unitspace icon 01.png 25


Keşişler oyun dünyasında farklı rollere bürünebilir ve bir köyün birimler ekranından oluşturulabilirler. Keşiş oluşturulmadan önce oyuncunun araştırma ağacının Eğitim sekmesinden 5. seviyeye kadar Teoloji araştırması ve daha sonra Kutsanma araştırması yapması gereklidir. Hacılık araştırması yapılarak keşişlerin hızı arttırılabilir.

İPUCU: Keşişler yolculuklarının sonunda kaybolacağından dikkatli kullanmanız gerekir.


Keşişleri Kullanma[düzenle | kaynağı değiştir]

Faith.png Keşişler inanç puanlarıyla kullanılabilir. Puanlar hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.


Illustration monks.png

Oyları Değiştirme[düzenle | kaynağı değiştir]

Influence.png
Etki bir keşişin temel gücüdür ve Kutsanma araştırması yapıldığında kullanılabilir olur. Bu işlev, oyuncuların bir parişteki delege oylarını yükseltmek veya azaltmak için seçtikleri Parişe keşiş yollamalarını sağlar.

İPUCU: Etki, İhtilafların veya Hanelerin etki alanlarını genişletmelerine yardım etmek için kullanışlı bir araç olabilir.

Oylamayı etkilemek için bir parişe tıklayıp oylarını etkilemek istediğiniz oyuncuyu seçin. Oyları arttırmak için + sembolüne, azaltmak için - sembolüne tıklayın. Her bir keşiş, seçilen oyuncudan bir (1) oy alır veya verir. Bir keşişi göndermek için gerekli olan inanç puanı etki penceresinin sağ alt köşesinde görüntülenir.

İPUCU: Keşişler geri çağrılamayacağından yollamadan önce iyi düşünün!

Hastalık Tedavisi[düzenle | kaynağı değiştir]

Restoration.png
Restorasyon yalnızca pariş başkentlerinde kullanılabilir ve keşişlerin başkentteki hastalıkları tedavi etmesini sağlar. Gönderilen her bir keşişle başkentteki hastalık miktarı üç (3) puan düşer. Bu görev gerçekleştirilmeden önce oyuncunun Deneyim araştırması yapması gereklidir. Daha fazla araştırma yapmak her bir keşişin tedavi edebileceği hastalık miktarını arttırır.

Popülariteyi Düşürme[düzenle | kaynağı değiştir]

Inquisistion.png
Engizisyon yalnızca pariş başkentlerinde kullanılabilir. Keşişlerin, belirli bir parişteki tüm köylerin popülaritesini düşürmesini sağlar. Gönderilen her bir keşiş, bir köydeki popülariteyi bir (1) düşürür. Bu görev gerçekleştirilmeden önce oyuncunun Onay araştırması yapması gereklidir. Daha fazla araştırma yapmak etki süresini uzatır.

Popülariteyi Arttırma[düzenle | kaynağı değiştir]

Blessing.png
Evlilik veya Kutsama yalnızca pariş başkentlerinde kullanılabilir. Keşişlerin, belirli bir parişteki tüm köylerin popülaritesini yükseltmesini sağlar. Gönderilen her bir keşiş, bir köydeki popülariteyi bir (1) ila elli (50) birim arttırır. Bu görev gerçekleştirilmeden önce oyuncunun Evlilik araştırması yapması gereklidir. Daha fazla araştırma yapmak etki süresini uzatır.

Saldırıları Önleme[düzenle | kaynağı değiştir]

Interdiction.png
Koruma bir keşişin, herhangi bir köye veya başkente diğer oyuncuların saldırmasını önlemesini sağlar. Her bir koruma dört (4) saat etkili olur. Bu görev gerçekleştirilmeden önce oyuncunun Ayin araştırması yapması gereklidir. İlk seviyeyi araştırmak oyuncunun mertebe dikkate alınmaksızın kendi köyünü koruma altına almasını sağlar. Bir keşiş, kendi köyünü koruma altına alabilir. Araştırmayı ilerletmek daha yüksek seviyedeki oyuncuları koruma imkanı verir.

İPUCU: Koruma bir köye veya başkente saldırı yapmasını önler; ancak önceden başlatılmış saldırıları durdurmaz.

Kutsal Güçleri Kaldırma[düzenle | kaynağı değiştir]

Excommunication.png
Aforoz bir keşişin hedeflenen köyde kutsal güçlerini kullanmasını engeller ve yalnızca oyunculara ait köylerde kullanılabilir. Bir köy aforoz edildiğinde, o köyde keşiş kullanılamaz. Bu görev gerçekleştirilmeden önce oyuncunun Son Ayin araştırması yapması gereklidir. Araştırmanın ileri kademeleri her bir keşişin aforoz süresini uzatır. Aforoz, bir köyün keşiş korumasına girme süresini kısaltmaz veya diğer oyuncuların aforoz edilen bir köye keşiş yollamasını engelleyemez.
Absolution.png
Aklama aforoz süresini kısaltır. Bu görev gerçekleştirilmeden önce oyuncunun Günah Çıkarma araştırması yapması gereklidir. Araştırmanın ileri kademeleri her bir keşişin aforoz süresini kısaltır.

Maliyet Tablosu[düzenle | kaynağı değiştir]

Satın alınabilecek keşiş sayısı Altın maliyeti
1 Icon gold.PNG 150
2 Icon gold.PNG 120
3 Icon gold.PNG 100
4 Icon gold.PNG 85
5 Icon gold.PNG 70
6 Icon gold.PNG 60
7 Icon gold.PNG 50
8 Icon gold.PNG 40

Kartlar[düzenle | kaynağı değiştir]

Kartın Adı Açıklama
Tedavi Keşişlerin bir parişte yapabileceği tedavi miktarını arttırır.
Sefir Bir sonraki keşiş veya keşiş grubunun harita üzerinde daha hızlı hareket etmesini sağlar.
Politika Her bir keşişin bir seçimde etkileyebileceği oy sayısını arttırır.